Καρπενησίου ΑΟ Χαλκίς 0 4 8 5 2022

Αίολος Καρπενησίου – ΑΟ Χαλκίς (0-4)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε στο Καρπενήσι τον Αίολο 4-0, για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους ‘νερατζούρι’ και πολύ καλή εμφάνιση, που τους χάρισαν άνετη επικράτηση. Είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 11′ με κεφαλιά του Μαστροκώστα (προηγούμενα βρήκε την μπάλα και ο Κοκονδύνης-έπειτα από σέντρα του Γκιόκα) και πέντε λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ: ο Τζάβρας εκτέλεσε με δύναμη πλάγιο προς τη μεγάλη περιοχή, ο Μαστροκώστας με κεφαλιά-πάσα τροφοδότησε τον Καραχάλιο, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 19′ ο ΑΟΧ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με πλασέ του Γκιόκα που απέκρουσε ο Κοκονδύνης, για να φτάσουμε στο 40′, οπότε και ο Καράχαλιος βρέθήκε απέναντι απ’ τον αντίπαλο πορτιέρο, πλασάροντας εύστοχα για το 0-2, με τον σκόρερ των φιλοξενούμενων να έχει ακόμη μια καλή στιγμή στο 42′ με κοντινό πλασέ (έπειτα από σέντρα του Κολιόπουλου), που έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια ο Κοκονδύνης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανέβουν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, είχαν σουτ στη συμβολή των δοκών με τον Κ. Ρούσση (έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παχή), λίγο πριν την ανάπαυλα. Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με την ομάδα της Χαλκίδας να φτάνει στο 0-3 στο 69′ όταν ο Κολιόπουλος έβγαλε τον Σπανό σε θέση τετ-α-τετ με τον Κονονδύνη, και εκείνος σκόραρε με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 75′ με τον Κολιόπουλο με κούρσα να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει την μπάλα στον Μαστροκώστα, που με συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)/Δόδογλου (Φθιώτιδας)-Φαρμάκης (Φθιώτιδας).

ΓΚΟΛ: 16′ & 40′ Καραχάλιος, 69′ Σπανός, 75′ Μαστροκώστας.

ΑΙΟΛΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Κοκονδύνης, Σκοπέτος, Μισίρης, Ζαραβέλης (23′ Καλύβας λ.τ.), Δ. Ρούσσης (55′ Αζακάς λ.τ.), Φούκας (88′ Καρφής), Μπόνιας (88′ Τριανταφυλλόπουλος), Μάρκης (46′ Κοτρώνης), Κ. Ρούσσης, Παχής, Χρυσικός.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Τζάβρας (37′ Σπυράκης λ.τ.), Γεωργίου, Χαλιώτης (72′ Μετοχιάτης), Ζουλιώτης (72′ Τρεπεκλής), Ι.Θ. Τσολάκος, Καραχάλιος (60′ Λούκας), Μαστροκώστας, Γκιόκας (60′ Σπανός).

Πηγή: eviasports.gr