Αμαρυνθιακός – Α.Ο. Χαλκίς (0-2)

Η ομάδα μας κέρδισε 2-0 στην Αμάρυνθο την τοπική ομάδα, για τη δεύτερη αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, με γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο επικίνδυνοι επιθετικά, με τον Φαλαγγίτη να επεμβαίνει αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε (και σε τελικές προσπάθειες των Π. Τσούτση και Δ. Τσούτση) και τον Π.Δ. Σκριβάνο να χάνει την σπουδαιότερη ευκαιρία του α’ ημιχρόνου στο 44′, σε φάση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο. Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασιστικά και δυνατά, καταφέρνοντας τελικά με σουτ μακρινό του Ζαχαριά στο 70′ να ανοίξει το σκορ και ενώ προηγούμενα ο Φαλαγγίτης είχε πει και πάλι ‘όχι’ σε τελικές προσπάθειες του Π.Δ. Σκριβάνου. Με τη ψυχολογία πλέον καθολικά με το μέρος μας, πέντε λεπτά μετά ‘κλείδωσε’ το ‘διπλό’, με σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Σπανού, με το οποίο διαμορφώθηκε το 0-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κασομούλης/Δάλλας-Ιωάννου.

ΓΚΟΛ: 70′ Ζαχαριάς, 75′ Σπανός.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Αλέξης Αλεξανδρής): Σακκής, Καρβελάς, Πετράκης, Πέππας, Ρεπετσάς, Σ. Μυρτέζα (46′ Ζάνιος), Π. Τσούτσης, Σιαράπης, Δ. Τσούτσης, Π.Δ. Σκριβάνος, Κιμουλιάτης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Ζουλιώτης, Τσολάκος, Γεωργίου, Τζάβρας, Σπυράκης (68′ Πάλλης), Λούκας (77′ Λάμπρου), Χαλιώτης, Σπανός, Ζαχαριάς, Μαστροκώστας (58′ Μακρής).