3

ΑΟ Χαλκίς – ΑΟ Αιδηψός (3-0)

Η ομάδα μας κέρδισε 3-0 την Αιδηψό και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Εύβοιας ‘Πανταζής Απόστολος’.

Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Η πρώτη απειλή κινδύνου μπροστά απ’ τα καρέ των φιλοξενούμενων ήρθε μόλις στο δεύτερο λεπτό, με το σουτ του Μαστροκώστα να φεύγει κόρνερ. Στο 6′ οι παίχτες μας συνδυάστηκαν υπέροχα και ο Καραχάλιος έκανε την τελική προσπάθεια ωστόσο ο Γιουκάι πρόλαβε και έβαλε σωτηρία το πόδι του παραχωρώντας κόρνερ. Στο 7′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Θωμά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στην εξέλιξη της φάσης, με το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 15ο λεπτό η Χαλκίδα που συνέχισε να ψάχνει το γκολ, έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία, με τον Καραχάλιο να εκτελεί το φάουλ και τον Μ. Μπιμπάι να απογειώνεται και να κάνει φανταστική επέμβαση κρατώντας και πάλι το 0-0. Στο 29′, έπειτα από συνεχή πίεση του ΑΟΧ στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Τρεπεκλής επωφελήθηκε από τις κόντρες, σούταρε, με τον Μ. Μπιμπάι να πραγματοποιεί ακόμη μια δύσκολη επέμβαση. Και ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στην ανάπαυλα με το 0-0, ο Κολιόπουλος κέρδισε πέναλτι (44′) σε ανύποπτη φάση, με τον Καραχάλιο να το εκτελεί εύστοχα και να δίνει προβάδισμα στους ‘νερατζούρι’ πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές μας έκαναν καλή διαχείριση, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν με υπομονή να ‘χτίσουν’ τις επιθέσεις τους. Στο 61′ ένα αδύναμο σουτ του Γκιόκα μπλόκαρε εύκολα ο Μ. Μπιμπάι, ενώ στο 66′ ήρθε η πρώτη απειλή από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ι. Μπιμπάι να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Φαλαγγίτη. Στο 71′ ο Μαστροκώστας ελίχθηκε ωραία και έκανε το δυνατό σουτ με τον Μ. Μπιμπάι να ‘φωνάζει’ και πάλι παρών και να παραχωρεί κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Τρεπεκλής και ο Κυριακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ‘κλειδώνοντας’ ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση του ΑΟΧ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολιόπουλος δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Μ. Μπιμπάι, ‘γράφοντας’ το τελικό 3-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιαπλαούρας/Ρουμπής-Κελεπούρης.

ΓΚΟΛ: 44′ Καραχάλιος, 72′ Κυριακού (αυτογκόλ), 90’+1′ Κολιόπουλος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Λάμπρου, Γεωργίου, Θωμάς (86′ Μακρής), Χαλιώτης, Τρεπεκλής (86′ Πάλλης), Καραχάλιος, Γκιόκας (86′ Σπανός), Μαστροκώστας, Σπυράκης (79′ Λούκας).

ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Μηλόπουλος, Αναστασιάδης, Γιουκάι, Καβαράκας, Καπλανάι (83′ Σαββόπουλος), Γκοτσάι (74′ Α. Μπιμπάι), Αναγνώστου (79′ Πλανγκάι), Κυριακού, Ι. Μπιμπάι, Γάσπαρης.

πηγή: eviasports.gr