Χαλκίς Κάρυστος 1 0 6 2 2022 49

ΑΟ Χαλκίς – ΑΟ Καρύστου (1-0)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε 1-0 την Κάρυστο, για τη 13η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με σουτ του Σούλα στο έβδομο λεπτό που πέρασε λίγο έξω, με τον ΑΟΧ να ‘απαντά’ με ευκαιρία πέντε λεπτά μετά, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσατσαρώνη ο Σπανός πήρε την κεφαλιά και ο Κακάβας έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Οι ‘νερατζούρι’ είχαν τα ‘ηνία’ στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να μπορούν να διασπάσουν εύκολα την καλοστημένη άμυνα του ΑΟΚ. Ίδια η εικόνα στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο γκολ στο 84′ όταν μετά από σέντρα του Κολιόπουλου η μπάλα έφτασε στον Λούκα που σούταρε, με τον Αραχωβίτη να παραχωρεί κόρνερ. Τελικά στις καθυστερήσεις η ομάδα της Χαλκίδας, που στο κλείσιμο της αυλαίας του πρώτου γύρου εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, έφτασε στο τέρμα που της χάρισε τη νίκη, με σουτ του Μαστροκώστα και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζουλιώτη. Για τη φάση του γκολ διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα δεν πέρασε την τελική γραμμή του τέρματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπακυριάκος/Δάλλας-Δελχάς.

ΓΚΟΛ: 90’+ Μαστροκώστας.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Τσατσαρώνης (75′ Λούκας), Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος, Σπυράκης, Καραχάλιος (20′ Τρεπεκλής λ.τ.), Σπανός, Ζαχαριάς (68′ Μαστροκώστας), Γκιόκας (75′ Ι.Κ. Τσολάκος), Ζουλιώτης.

ΚΑΡΥΣΤΟΣ (Αντώνης Σταυρόπουλος): Αραχωβίτης, Γεωργακόπουλος (85′ Θάτσι), Καράβολας, Πέρ. Ραβιόλος, Παπασταματίου, Κακάβας, Κασέμι, Αστήθας, Κ. Ρουκλιώτης, Σούλας (57′ Λυμπερόπουλος), Ρούσσος (80′ Γ. Ρουκλιώτης).

πηγή: eviasports.gr