2

ΑΟ Χαλκίς – ΑΟ Λουκισίων (2-1)

Ο ΑΟ Χαλκίς νίκησε 2-1 τα Λουκίσια, στον επαναληπτικό ημιτελικό του κυπέλλου Εύβοιας ‘Πανταζής Απόστολος’.

Οι ‘νερατζούρι’ διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στους ‘πορτοκαλί’ και εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αρτάκη. Άνοιξαν το σκορ στο 8′ με σουτ του Καραχάλιου έξω από περιοχή, με τον ΑΟΛ να φέρνει το ματς ‘ίσα’, πέντε λεπτά μετά, με τον Τζαφέρη να σκοράρει και εκείνος με μακρινό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ανταγωνιστική παρουσία απέναντι σε αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, είχαν στη συνέχεια καλές προσπάθειες με Σεϊνταράσι (20′), Τσαλμά (25′), Κωνσταντόπουλο (35′), που πέρασαν άουτ. Στην επανάληψη ο ΑΟΧ ανέβασε αισθητά την απόδοση του και αφού είχε ένα καλό σουτ με τον Σπανό στο 66′, τελικά κατάφερε να φτάσει στο νικητήριο γκολ στο 77′, με τον Λούκα να διαμορφώνει με προβολή το τελικό αποτέλεσμα.

Η διοίκηση του ΑΟ Χαλκίς απένειμε τιμητική πλακέτα στον προπονητή των Λουκισίων Νίκο Ευσταθίου, για την προσφορά του ως ποδοσφαιριστής στους ‘νερατζούρι’.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πόγκας/Κοντογιαννίδης-Ντόβολης Ε.

ΓΚΟΛ: 8′ Καραχάλιος, 77′ Λούκας-13′ Τζαφέρης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κώστας Χατζέλης): Φαλαγγίτης, Ι.Κ. Τσολάκος, Τσατσαρώνης (58′ Κολιόπουλος), Γεωργίου, Τζάβρας, Χαλιώτης (64′ Ι.Θ. Τσολάκος), Τρεπεκλής (64′ Σπανός), Καραχάλιος, Μαστροκώστας (77′ Γκιόκας), Λούκας, Μετοχιάτης (58′ Σπυράκης).

ΛΟΥΚΙΣΙΑ (Νίκος Ευσταθίου): Γαλλής, Πατρινός (80′ Χ. Μπουλούκος), Τουλίτσης, Πουρνής, Προβής, Δέδες, Τσαλμάς (65′ Μακρής), Κωνσταντόπουλος, Κωνσταντάγκας, Σεϊνταράσι, Τζαφέρης (75′ Τσομπάνης).

πηγή: eviasports.gr