γκολ ΑΟ Χαλκίς Απόλλων Ευπαλίου 1 0 22 5 2022 112

ΑΟ Χαλκίς – Απόλλων Ευπαλίου (1-0)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε 1-0 τον Απόλλωνα Ευπαλίου, για την τέταρτη αγωνιστική του έκτου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Ο Καραχάλιος είχε στο όγδοο λεπτό ένα σουτ που έφυγε λίγο έξω, για τον ΑΟΧ, που έκανε ένα αποφασιστικό βήμα ανόδου, ενώ στο 13′ από καλή θέση τελική προσπάθεια του Μαστροκώστα πέρασε και εκείνη έξω, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο 18′ ένα σουτ με τον Παπανδρέου, που απέκρουσε ο Φαλαγγίτης, ενώ δύο λεπτ΄σουτ μακρινό του Γ. Ζέρβα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι και στη συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα της Εύβοιας να έχει καλό σουτ με τον Σπανό στο 25′, που πέρασε λίγο έξω, για να ακολουθήσουν σουτ του Ι.Θ. Τσολάκου στο 30′ που απέκρουσε ο αντίπαλος πορτιέρο και του Χαλιώτη (μακρινό) που πέρασε πάνω απ’ τα γκολπόστ, ενώ απ’ την πλευρά της η ομάδα του Ευπαλίου είχε τελικές προσπάθειες με Γ. Ζέρβα (39′) και Παπανδρέου (44′), που και πάλι απεκρουσε ο πορτιέρο των γηπεδούχων, που στο 40′ έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ι.Κ. Τσολάκου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Χαλκίδας παρουσιάστηκε ακόμη καλύτερη στην επανάληψη, με την αριθμητική ανισορροπία να μην είναι εμφανής στον αγωνιστικό χώρο. Οι ‘νερατζούρι’ συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και τελικά στο 65′ -έπειτα από σουτ του Κολιόπουλου στο κάθετο δοκάρι- ο Γκιόκας με κοντινό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για τον ΑΟΧ, που παρουσιάστηκε -ειδικά στην επανάληψη- αποφασισμένος για το πολύτιμο ‘τρίποντο’, που τον φέρνει πιο κοντά στον στόχο της ανόδου, εδραιώνοντας τον στην πρώτη -προνομιούχο βαθμολογική τριάδα. Για ακόμη μια φορά κομβική απόδοση είχε ο Φαλαγγίτης, που στη μοναδική περίπτωση που απείλησαν ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη (κοντινό σουτ του Φλέγγα στις καθυστερήσεις), αντέδρασε αποτελεσματικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαρίδης (Αθηνών)/Αργυριάδης (Αθηνών)-Αθανασόπουλος (Αθηνών).

ΓΚΟΛ: 65′ Γκιόκας.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Ι.Θ. Τσολάκος, Γεωργίου, Χαλιώτης, Καραχάλιος (55′ Ζουλιώτης), Τσατσαρώνης, Σπανός (55′ Σπυράκης), Μαστροκώστας (86′ Λούκας), Γκιόκας (66′ Τρεπεκλής λ.τ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ (Νίκος Κόκκινος): Πιτσινής, Ζέκα, Κ. Ζέρβας, Θωμόπουλος, Θεοχάρης, Γ. Ζέρβας, Αποστολόπουλος (17′ Καραγιάννης, 68′ Κοντός λ.τ.), Αθανασίου (85′ Κατσίκας), Παπανδρέου, Φλέγγας, Αντρεόπουλος.

πηγή: eviasports.gr