ΑΟ Χαλκίς Κυπάρισσος Αντίκυρας 1 1 11 5 2022 80

ΑΟ Χαλκίς – Κυπαρισσός (1-1)

ΑΟ Χαλκίς και Κυπάρισσος Αντίκυρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1,για την δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Αναγνωριστικό το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και τις δύο ομάδες να ‘ζωηρεύουν’ και να χάνουν ευκαιρίες κυρίως προς το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο ΑΟΧ, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο γήπεδο, ωστόσο στην τελική προσπάθεια δεν έβρισκε λύσεις. Η πρώτη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 16′ και ήταν για τον ΑΟΧ, όταν ο Καραμπέτσος γύρισε λανθασμένα την μπάλα με το κεφάλι προς τον Καρανάσο, ο Γκιόκας μπήκε στην φάση και εκτέλεσε, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον πορτιέρε του Κυπάρισσου και πέρασε κόρνερ. Η ομάδα της Αντίκυρας, που σιγά σιγά έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, είχε την πρώτη ευκαιρία στο 32ο λεπτό: έπειτα από φάση διαρκείας, ο Καφετζόπουλος γύρισε την μπάλα στον Παπαχαραλάμπους, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Και όσες φάσεις δεν έγιναν έως τότε στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να σημειωθούν στα τελευταία πέντε λεπτά. Αρχικά στο 39′, ο Ι. Κ. Τσολάκος άλλαξε υπέροχα το παιχνίδι για τον Ζουλιώτη, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα όσο έπρεπε και την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Γκιόκα εντός περιοχής, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 43′, οι Βοιωτοί έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους: ο Καράι έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και απέφυγε τον Ι.Κ. Τσολάκο, με τον ίδιο να σουτάρει και τον Φαλαγγίτη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου οι παίχτες της Αντίκυρας ‘έστησαν’ ωραία κομπίνα, με τελικό αποδεκτή τον Καράι, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι ‘νερατζούρι’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια: ο Καραχάλιος βγήκε επικίνδυνα από δεξιά και έκανε το γύρισμα στον Γκιόκα, ωστόσο η τελική πάσα ήταν πιο δυνατή, με τον επιθετικό του ΑΟΧ να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και την ευκαιρία να χάνετε.

Με τις καλύτερες διαθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Καραχάλιο, στο 46′, να κάνει ωραία ενέργεια από αριστερά και να πλασάρει ελάχιστα άουτ. Στο 59′, ο Κυπάρισσος κέρδισε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σε πρώτο χρόνο, ο Γ. Καραμπέτσος έκανε το σουτ και καταλογίστηκε ‘χέρι’ και πέναλτι για τους φιλοξενούμενους . Την εκτέλεση ανέλαβε ο πολύπειρος Κόρμπος και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Άμεση όμως ήταν η απάντηση των ‘νερατζούρι’, οι οποίοι τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ‘ίσα’ με τον ίδιο τρόπο. Στο 62′ ο Σπανός κέρδισε πέναλτι από τον Γ. Καραμπέτσο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζουλιώτης και ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ ισοφάρισης, ‘αφύπνισε’ τον ΑΟΧ, που σταδιακά ανέβαζε την πίεση του. Έτσι στο 71′, το σουτ του Χαλιώτη πέρασε οριακά άουτ, ενώ στο 83′, έπειτα από λάθος διώξιμο στην άμυνα των Βοιωτών, ο Τρεπεκλής σούταρε δυνατά από πλεονεκτική θέση, με τον Καρανάσο να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση και να κρατά το ματς στην ισοπαλία. Ως το φινάλε δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και τον ΑΟΧ να κάνει την πρώτη του βαθμολογική απώλεια έπειτα από την νικηφόρα πρεμιέρα. Από την πλευρά της η ομάδα της Βοιωτίας, σημείωσε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ισοπαλία, μένοντας στους 2 βαθμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσατσουλής (Αθηνών)/Καφρίτσας (Αθηνών)-Μητράκος (Αθηνών), παρατηρητής: Παπαμίχος (Φθιώτιδας).

ΓΚΟΛ: 63′ Ζουλιώτης – 59′ Κόρμπος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Ι.Θ. Τσολάκος, Γεωργίου, Χαλιώτης, Σπυράκης (70′ Τσατσαρώνης), Ζουλιώτης, Σπανός (90′ Λούκας), Καραχάλιος (76′ Τρεπεκλής), Γκιόκας (46′ Μαστροκώστας).

ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ (Βαγγέλης Λέντας): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Παπαχαραλάμπους, Γ. Καραμπέτσος, Γούλας, Ιωάννου, Κόρμπος, Μαλισσόβας (90’+2′ Λαμπρόπουλος), Πλακίδας (70′ Καλύβας), Καράι, Καφεντζόπουλος (63′ Τόλιας).

πηγή: eviasports.gr