γυμνου

ΑΟ Χαλκίς – Όλυμπος Γυμνού (4-1)

Η ομάδα μας επικράτησε με 4-1 επί του Ολύμπου Γυμνού, για την τρίτη αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 12′ άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Σπανού. Στη συνέχεια έψαξαν το δεύτερο γκολ, έχοντας τελικές προσπάθειες με Ζουλιώτη (21′-δυνατό σουτ), Μαστροκώστα (25′-κοντινό σουτ) και Ζαχαριά (29′-πλασέ), στις οποίες αντέδρασε αποτελεσματικά ο Χ. Μωραΐτης, ενώ στο 34′ η κεφαλιά του Χαλιώτη σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά ο Σπυράκης στο 45′ με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας. Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές μας, δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό, τουλάχιστον μέχρι το 68′ οπότε και οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία για να μειώσουν, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπασούκος, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Απ’ αυτό το σημείο και μετά η ομάδα μας άρχισε να ανεβάζει και πάλι την απόδοση της, φτάνοντας τελικά στο 3-0 στο 75′ με κεφαλιά του Σπανού, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρεπεκλή (επανήλθε στην αγωνιστική δράση μετά από 20 μήνες μετά από τραυματισμό του και πάλι σε ματς με τον Όλυμπο Γυμνού) ενώ δύο λεπτά μετά ο Τσουμάνης με κεφαλιά και εκείνος σκόραρε και μείωσε 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 84′ ο Μετοχιάτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιαπλαούρας/Αντωνίου Χ.-Παππάς.

ΓΚΟΛ: 12′ & 75′ Σπανός, 45′ Σπυράκης, 84′ Μετοχιάτης-77′ Τσουμάνης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Λάμπρου, Γεωργίου, Ζουλιώτης, Σπυράκης (78′ Χατζηλάμπρου), Λούκας (56′ Καραχάλιος λ.τ.), Χαλιώτης (65′ Τρεπεκλής), Σπανός (78′ Μετοχιάτης), Ζαχαριάς, Μαστροκώστας (65′ Μακρής).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Χ. Μωραΐτης, Τσουμάνης, Σακκής (36′ Νικολάου λ.τ.), Ρουμπής (64′ Κουσερής), Τριανταφύλλου (64′ Ρόγκας), Αγγελάκης (50′ Τοπάλι), Θανάσι, Θ. Μωραΐτης, Κοκκάλας, Δ. Μπασούκος, Θανάσης (46′ Μπαρώτας).

πηγές: eviasports , egnomi