Χαλκίς Παναργειακός 5 6 2022 5

ΑΟ Χαλκίς – Παναργειακός (1-1)

Ο ΑΟ Χαλκίς αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Παναργειακό 1-1, για την έβδομη αγωνιστική του έκτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, εξασφαλίζοντας πανηγυρικά την άνοδο και την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες μετά από τρία χρόνια!

Τα καλά μαντάτα από νωρίς απ’ το Μοσχάτο ουσιαστικά ανακούφισαν και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με την ομάδα του Πειραιά να έχει βγάλει εκτός μάχης ανόδου τον Απόλλωνα Ευπαλίου και τον ΑΟΧ να έχει ‘μαξιλαράκι’ 2-3 γκολ και τον Παναργειακό να εξασφαλίζει και εκείνος την άνοδο ανεξάρτητα απ’ το αποτέλεσμα του στη Χαλκίδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι ‘νερατζούρι’ λοιπόν μπήκαν πιο δυνατά και είχαν μια κεφαλιά με τον Γκιόνα στο 10′ (σέντρα Ζουλιώτη) που πέρασε λίγο έξω, αλλά και 1-2 ακόμη καλά σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο μετά τα μισά του πρώτου μέρους και στο 39′ είχαν ένα καλό ψηλοκρεμαστό σουτ με τον Ντε Σόουζα που πέρασε πάνω απ’ τα γκολπόστ, με την ομάδα της Χαλκίδας να πηγαίνει τελικά στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαλιώτης -αξιοποιώντας εκτέλεση φάουλ του Καραχάλιου- με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Άργους μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε στο 48′ να ισοφαρίσει 1-1, όταν μετά από σουτ του Χ. Φλεβάρη ο Χαλιώτης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα. Χωρίς ιδιαίτερες αγωνιστικές συγκινήσεις στη συνέχεια το ματς, με τους δυο αντιπάλους στο κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο να έχουν φανερά το μυαλό τους στο Μοσχάτο και το ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, η λήξη του οποίου βρήκε ΑΟ Χαλκίς και Παναργειακό να πανηγυρίζουν την άνοδο τους στη Γ’ Εθνική.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιωταράς (Αθηνών)/Καραγιώργος (Αθηνών)-Μπεκιάρη (Αθηνών).

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Χαλιώτης-48′ Χαλιώτης (αυτογκόλ).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος (78′ Τσατσαρώνης), Τζάβρας, Γεωργίου, Χαλιώτης (78′ Μετοχιάτης), Ζουλιώτης, Ι.Θ. Τσολάκος, Καραχάλιος (60′ Σπανός), Μαστροκώστας (60′ Λουκάς), Γκιόκας (68′ Τρεπεκλής).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μπατάκος): Κοζιώτης, Διαμαντής (70′ Τσίρος), Φλώρος (65′ Κυριακόπουλος), Χ. Φλεβάρης, Σέλλης, Παπασπύρος, Καλύβας, Καπλατζής (70′ Θεοδοσιάδης), Καμπιώτης (58′ Μπάτσος), Ντε Σόουζα, Αϊβαλιώτης (58′ Παϊδάκης).

πηγή: eviasports.gr