ΑΟ Χαλκίς Ταμυναϊκός 2 4 6 4 2022

ΑΟ Χαλκίς – Ταμυναϊκός (2-4)

Ο Ταμυναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Χαλκίς με 4-2, για την 22η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας.

Ο Ταμυναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής, βάζοντας ‘φωτιά’ στο πρωτάθλημα. Ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον καλύτερο τρόπο και με το ‘καλημέρα’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από προσπάθεια που εξελίχθηκε απ’ τα αριστερά, ο Βογιατζής με όμορφο πλασέ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Φαλαγγίτη και να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 12′ η ομάδα του Αλιβερίου, βγήκε και πάλι επικίνδυνα στην κόντρα και ο Κοτρογιάννης έκανε το σουτ από πολύ καλό σημείο, ωστόσο κόντραρε στα σώματα και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε. Οι ‘νερατζούρι’ που σιγά σιγά άρχισαν να αφυπνίζονται από το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν, κατάφεραν και απείλησαν για πρώτη φορά στο 17′, με το σουτ του Μαστροκώστα να φεύγει κόρνερ. Στο 24′, ο Βρέττος βρήκε τον Μώρο μέσα στην περιοχή, το σουτ του οποίου κόντραρε στα πόδια του Ζουλιώτης και πέρασε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΑΟΧ κυριάρχησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες, τις οποίες όμως δε κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ. Αρχικά στο 26′ το σουτ του Ζαχαριά έφυγε αρκετά άουτ, ενώ στο 27′, ο Μαστροκώστας έκανε μπαλιά ‘ξυραφιά’ στην καρδιά της άμυνας του Αλιβερίου, ωστόσο ο Γκιόκας δε κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΑΟΧ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά για να βρει την ισοφάριση και έχασε και πάλι δύο καλές ευκαιρίες, με τους Γκιόκα και Μαστροκώστα, στο 29′ και στο 30′ αντίστοιχα. Και ενώ οι ‘νερατζούρι’ είχαν βρει ρυθμό, στο 37′ αναγκάστηκαν να παίξουν χωρίς τον Μαστροκώστα (αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό), που μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε να είναι το μυαλό της ομάδας, παίρνοντας διαρκώς η μπάλα από τα πόδια του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σουτ του Βογιατζή, από πλευράς Ταμυναϊκού, να περνά αρκετά άουτ (44′).

Υπέροχο το β’ ημίχρονο, με γκολ και φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες. Ο Ταμυναϊκός έκανε ότι και στο πρώτο μέρος, πέτυχε γκολ νωρίς (48′) και έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο: Ο Μ. Αναστασίου έκανε όμορφη ενέργεια στον χώρο του κέντρου αποφεύγοντας δύο αντιπάλους του, πάσαρε στον Βρέττο, εκείνος γύρισε την μπάλα στον Σταματούκο, ο οποίος έδωσε γκολ πάρε – βάλε στον Μώρο, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Άμεση ήταν η ‘απάντηση’ του ΑΟΧ, στο 54′ ο Ζαχαριάς με ‘κεραυνό’, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο 66′, η ομάδα του Αλιβερίου έχασε τεράστια ευκαιρία για να ‘τελειώσει’ το ματς, ο Μώρος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γεωργίου και βγήκε στην κόντρα, ωστόσο καθυστέρησε και δεν πάσαρε σε συμπαίκτες που είχε δίπλα του, με τον Τζάβρα να έχει καθοριστική επέμβαση και να αποσοβεί το 1-3. Ένα λεπτό αργότερα (67′), ο Σπανός από πολύ πλεονεκτική θέση, σούταρε ψηλά άουτ και έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Σ

Τελικά στο 73′, ο Κοτρογιάννης έπειτα από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, κατάφερε και ‘τσίμπησε’ την μπάλα προ του Φαλαγγίτη και την έστειλε στα δίχτυα, ‘κλειδώνοντας’ σε μεγάλο βαθμό την νίκη του Ταμυναϊκού. Στο 78′ η σέντρα του Κολιόπουλου βρήκε τον Τρεπεκλή στο δεύτερο δοκάρι, η κεφαλιά του οποίου ήταν αδύναμη και κατέληξε εύκολα στα χέρια του Ζωντού. Στο 79′ ο Ζωντός και πάλι κράτησε όρθια την ομάδα του, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Γκιόκα. Και αφού ο ΑΟΧ δε κατάφερε να μειώσει, ο Κοτρογιάννης στο 80′, έπειτα και πάλι από μπαλιά στην πλάτη των γηπεδούχων, κατάφερε να περάσει και τον Φαλαγγίτη και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ. Οι ‘νερατζούρι’ ήταν αυτοί που απείλησαν τελευταίοι στο ματς, κλείνοντας την αναμέτρηση όπως ακριβώς ξεκίνησε, με γκολ. Συγκεκριμένα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κολιόπουλος έκανε το σουτ εντός περιοχής, με τον Ζωντό να εκτοξεύεται και να βγάζει σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Γεωργίου έπιασε την κεφαλιά, με τον Ζωντό να λέει και πάλι ‘όχι’ και στην συνέχιση της φάσης τον Γκιόκα να κερδίζει πέναλτι. Το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από τον Τρεπεκλή, και αμέσως μετά ο κ. Χουλιάρας σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού. Ματς διαφήμιση για το Ευβοϊκό ποδόσφαιρο το σημερινό, με την Μακρυκάπα και τον Ταμυναϊκό να είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι της αγωνιστικής, αφού η μεν Μακρυκάπα ισοβαθμεί πλέον στην κορυφή με τον ΑΟΧ, ενώ οι δε Αλιβεριώτες είναι στο -1, με την συνέχεια να έπεται συγκλονιστική.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιάρας/Χρυσέλης-Βελέντζας, 4ος διαιτητής: Κηρύκος.

ΓΚΟΛ: 54′ Ζαχαριάς, 90′ + 3′ Τρεπεκλής – 1′ Βογιατζής, 48′ Μώρος, 73′ Κοτρογιάννης, 80′ Σταματούκος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κώστας Χατζέλης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος (51′ Τζάβρας), Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος (74′ Χαλιώτης λ.τ.), Ζουλιώτης, Ζαχαριάς (74′ Τρεπεκλής), Σπυράκης, Σπανός, Μαστροκώστας (37′ Τσατσαρώνης λ.τ.), Γκιόκας.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης): Ζωντός, Δήμου, Πιλάτης, Καρατζάς, Β. Αναστασίου, Μ. Αναστασίου (88′ Φωτιάς), Βογιατζής (83′ Ντόβολης), Κοτρογιάννης, Σταματούκος (88′ Μανδράκας), Μώρος (72′ Μπράχα), Βρέττος.

πηγή: eviasports.gr