ΑΟ Λουκισίων – ΑΟ Χαλκίς (0-2)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε στα Λουκίσια την τοπική ομάδα με σκορ 2-0, στον πρώτο αγώνα της ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ φάσης του κυπέλλου Εύβοιας ‘Πανταζής Απόστολος’.

Οι ‘νερατζούρι’ είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με μακρινό σουτ του Σπυράκη στο έβδομο λεπτό, που κατέληξε άουτ, με τον ΑΟΛ να ‘απαντά’ στο 12′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαλμά, που έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Φαλαγγίτη. Στο 24′ και πάλι βρέθηκε στην επίθεση ο ΑΟΧ, με τον Γεωργίου να έχει προωθηθεί για εκτέλεση κόρνερ της ομάδας του, επιχειρώντας αφύλακτος από τη μικρή περιοχή κεφαλιά, που όμως δεν βρήκε στόχο. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, που δεν είχε σκορ, ο Γεωργίου είδε κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Κωνσταντάγκα, με τους δύο παίχτες να έχουν λογομαχία. Ο διαιτητής του αγώνα Β. Βελέντζας, τους έδειξε από μία κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν σε εκείνο το χρονικό σημείο με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στην επανάληψη οι ‘πορτοκαλί’ μπήκαν δυνατά και στο 47′ είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Τουλίτση να μην καταφέρνει να τελειώσει επιτυχημένα φάση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο. Αμφίρροπο το ματς και στη συνέχεια, με την ομάδα της Χαλκίδας τελικά να ανοίγει το σκορ στο 79′ με κεφαλιά-‘ψαράκι’ του Γκιόκα, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο εξαιρετική σέντρα του Μαστροκώστα. Στο επόμενο λεπτό ο Κωνσταντάγκας προσπάθησε να ισοφαρίσει με σουτ, που όμως πέρασε αρκετά πάνω απ’ τα γκολπόστ του Φαλαγγίτη. Οι φιλοξενούμενοι ‘κλείδωσαν’ την επιτυχία τους στο 90′ και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, με υπέροχο σουτ του Μαστροκώστα, που έστειλε την μπάλα στο δεξί ‘γάμα’ της εστίας του Αραβανή, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Δάλλας-Ιωάννου.

ΓΚΟΛ: 79′ Γκιόκας, 90′ Μαστροκώστας.

ΛΟΥΚΙΣΙΑ (Νίκος Ευσταθίου): Αραβανής, Δέδες, Μπουλούκος, Καρβέλης (46′ Τουλίτσης), Προβής, Κωνσταντόπουλος, Τζαφέρης (46′ Σεϊνταράσι), Ζαχαριάς (86′ Σουλιωτάκης), Κωνσταντάγκας, Τσαλμάς (46′ Τσομπάνης), Πατρινός.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κώστας Χατζέλης): Φαλαγγίτης, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Γεωργίου, Τζάβρας, Χαλιώτης (73′ Λούκας), Σπυράκης, Καραχάλιος, Σπανός, Μαστροκώστας, Γκιόκας (86′ Μετοχιάτης).

Πηγή: Eviasports.gr