ΑΟ Μακρυκάπας – ΑΟ Χαλκίς (0-1)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε στη Μακρυκάπα την τοπική ομάδα 1-0, στο μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Α’ Τοπικής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τελικές προσπάθειες στο ξεκίνημα του αγώνα, με Ζαχαριά (1′: σουτ στην κίνηση-άουτ) και Γεωργίου (3′: κεφαλιά πάνω απ’ την εστία, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχαριά). Στα επόμενα λεπτά οι ‘λύκοι’ άρχισαν να κάνουν αισθητή την επιθετική τους παρουσία, έχοντας στο 8′ ένα σουτ με τον Μήτρου ελάχιστα άουτ και στο 15′ εκτέλεση φάουλ με τον Μπαλαμπάνη, που πέρασε επίσης έξω. Ο ΑΟΜ είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο 19′ με πέναλτι που εκτέλεσε (το κέρδισε ο Λούρος) ο Μήτρου, με τον Φαλαγγίτη να αποκρούει σωτήρια. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με κάποιες ακόμη επιθετικές προσπάθειες και απ’ τις δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να μένουν στο 43′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαλαμπάνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με δεδομένο το αριθμητικό πλεονέκτημα ο ΑΟΧ έψαξε το γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης και αφού είχε κεφαλιές με Γεωργίου (53′: μετά από σέντρα από Ζουλιώτη-η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων) και Ζαχαριά (55′: μετά από εκτέλεση φάουλ από Τσατσαρώνη-η μπάλα έφυγε άουτ) και τελικά στο 57′ -μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων- ο Γκιόκας με σουτ στην επαναφορά (αρχική προσπάθεια από Σπανό και απόκρουση από Κηρόπουλο) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 81′ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, με την αποβολή του Γεωργίου (με δεύτερη κίτρινη κάρτα), με τους γηπεδούχους να πιέζουν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, έχοντας στις καθυστερήσεις μεγάλη ευκαιρία με τον Σίδερη (χαμένο τετ-α-τετ με τον Φαλαγγίτη που απέκρουσε), ενώ το σουτ του Λούρου λίγο πριν τη λήξη πέρασε ψηλά άουτ, με την ομάδα της Χαλκίδας να φεύγει με το ‘διπλό’ κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρωτάθληματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Ιωάννου-Βελέντζας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 43′ Μπαλαμπάνης-81′ Γεωργίου.

ΓΚΟΛ: 57′ Γκιόκας.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Βαγγέλης Ζέρβας): Κηρόπουλος, Μπελίτσος, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης (82′ Σίδερης), Μπατζέλης, Γ. Μαστροκώστας (45’+ Κικίδης), Γκίκας (65′ Κούκα), Πασάι, Λούρος, Γκάβαλης (65′ Λειβαδίτης), Μήτρου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Τσατσαρώνης (58′ Ι.Κ. Τσολάκος), Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος, Χαλιώτης, Ζουλιώτης, Σπυράκης (58′ Καραχάλιος), Σπανός (75′ Λούκας), Ζαχαριάς (84′ Τζάβρας), Γκιόκας (75′ Ν. Μαστροκώστας).

πηγή: eviasports.gr