ellisp

Ελλήσποντος – ΑΟ Χαλκίς (1-3)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε τον Ελλήσποντο 3-1, για την τέταρτη αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι ‘νερατζούρι’ μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά πήραν τα ‘ηνία’ του αγώνα, που σε γενικές γραμμές είναι καλό ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του, και αφού ‘προειδοποίησαν’ στο 23′ με σουτ του Ζαχαριά (από πάσα Σπανού-λίγο άουτ) και στο 28′ με σουτ του Μαστροκώστα (από πάσα του Σπυράκη-απέκρουσε σε κόρνερ Τόρα), άνοιξαν στο 39′ το σκορ με κεφαλιά του Καραχάλιου, έπειτα από σέντρα του Ζαχαριά/ Τρία λεπτά μετά ο Κολιόπουλος (αξιοποιώντας ασίστ Μαστροκώστα) με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη με τον ΑΟΧ ουσιαστικά να ‘κλειδώνει’ τη νίκη από νωρίς με ένα τρίο γκολ, που ήρθε στο 55′, με κεφαλιά του Μαστροκώστα, έπειτα από σέντρα του Καραχάλιου, με τον Ελλήσποντο να έχει μερικά λεπτά νωρίτερα ένα καλό σουτ με τον Νικολάου, το οποίο απέκρουσε ο Φαλαγγίτης. Στο 62′ ο Γκιόκας είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους με πλασέ, ενώ στο 73′ Ανέστης μείωσε 1-3 με εκτέλεση φάουλ, χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να κάνουν κάτι περισσότερο στο διάστημα που είχαν στη διάθεση τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τουλούμης/Δελχάς-Γεωργαράς.

ΓΚΟΛ: 72′ Ανέστης-39′ Καραχάλιος, 42′ Κολιόπουλος, 55′ Μαστροκώστας.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Τόρα, Γιαλός, Νάτσης, Μπούρικας (46′ Γεωργαντόπουλος), Ντούκα, Κικίδης (73′ Δουγέκος), Νικολάου, Κατσίμπρας, Στρατής (65′ Γίγας), Ανέστης, Χασαπίδης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Γεωργίου, Θωμάς, Σπυράκης (70′ Χαλιώτης), Καραχάλιος (84′ Λάμπρου), Σπανός (59′ Τρεπεκλής), Ζαχαριάς (70′ Πάλλης), Μαστροκώστας (59′ Γκιόκας), Ζουλιώτης.

πηγή: eviasports.gr