kolio

Καλοχώρι / Παντείχι – ΑΟ Χαλκίς (0-3)

Ο ΑΟ Χαλκίς επικράτησε 3-0 στο Καλοχώρι/Παντείχι της τοπικής ομάδας, για τη 13η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι ‘νερατζούρι’, που πήραν τα ‘ηνία’ απ’ το ξεκίνημα, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 1′ λεπτό με σουτ του Καραχάλιου (μπαλιά από Ζαχαριά) που κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 11′ και πάλι ο επιθετικός του ΑΟΧ (αυτή τη φορά τροφοδοτήθηκε απ’ τον Τρεπεκλή) επιχείρησε τελική από πλεονεκτική θέση, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά στο 33′ οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ: ο Ζαχαριάς εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να φτάνει στον Ι.Θ. Τσολάκος ο οποίος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή την έστειλε στα δίχτυα, ενώ τρία λεπτά μετά και πάλι ‘χτύπησε’ ο αμυντικός της Χαλκίδας, σκοράροντας αυτή τη φορά με κεφαλιά και αξιοποιώντας σέντρα του Γκιόκα. Ο ΑΟΚΠ προσπάθησε να βρει μετά κυρίως τα μέσα της επανάληψης το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, έχοντας δύο καλές στιγμές. Στο 73′ είχαμε τετ-α-τετ του Σταμέλου (από σέντρα του Αποστόλου τροφοδοτήθηκε) με τον Φαλαγγίτη, με τον πορτιέρο του ΑΟΧ να σώζει την εστία του, όπως και στο 80′ αντέδρασε αποτελεσματικά, αποκρούοντας την τελική του Αποστόλου. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 87′ ο Τρεπεκλής με ατομική προσπάθεια και πλασέ, έπειτα από πάσα του Τσατσαρώνη. Με τη νίκη τους οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας (29 βαθμοί), αυξάνοντας την απόσταση απ’ τον δεύτερο στο +2 (27 βαθμούς η Μακρυκάπα).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Παππάς-Αντωνίου Χ.

ΓΚΟΛ: 33′ & 36′ Ι.Θ. Τσολάκος, 87′ Τρεπεκλής.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ (Δημήτρης Ακριτίδης): Κατσιμήτρος, Χασανλάρι, Ντεγιάννης, Αγγελάκης, Κονόμι, Σιγανός (65′ Ρούσσος), Σταμέλος, Αποστόλου, Τσιαμπαλής (78′ Σαμαρτζής), Παριανός, Μπασούκος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος (66′ Τσατσαρώνης), Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος, Σπυράκης (58′ Χαλιώτης), Τρεπεκλής, Καραχάλιος (66′ Λούκας), Γκιόκας, Ζαχαριάς (74′ Ζουλιώτης), Μαστροκώστας (58′ Σπανός).

πηγή: eviasports.gr