Βασιλικού ΑΟ Χαλκίς 0 3 20 11 2021 56

Λήλας Βασιλικού – ΑΟ Χαλκίς (0-3)

Η ομάδα μας κέρδισε 3-0 τον Λήλαντα Βασιλικού, για την έβδομη αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν δυνατά στο ματς και ευτύχησαν στο 15′ να ανοίξουν το σκορ με πλασέ του Ζαχαριά, ενώ είχαν και κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με Γκιόκα (σουτ λίγο άουτ), τον σκόρερ του (σουτ που απέκρουσε ο Αγραφιώτης) και Ι.Θ. Τσολάκο (σουτ που απέκρουσε και πάλι ο πορτιέρο των γηπεδούχων), με την ομάδα του Βασιλικού, που προσπαθούσε να ‘χτυπήσει’ στις αντεπιθέσεις, να έχει μια ευκαιρία για ισοφάριση στο 23′ με τελική προσπάθεια του Μπαϊμπάκη την οποία απέκρουσε ο Φαλαγγίτης. Στην επανάληψη ο Λήλας προσπάθησε να κυνηγήσει στο ξεκίνημα το γκολ, έχοντας ακόμη δύο καλές προσπάθειες με Μπαϊμπάκη (κεφαλιά λίγο άουτ) και Μολέ (σουτ με κατεύθυνση προς τα δίχτυα-η μπάλα βρήκε πόδι αμυνομένου και έφυγε κόρνερ). Μετά το 60′ ο ΑΟΧ ανέβασε την απόδοση του καταφέρνοντας τελικά να ‘καθαρίσει’ στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι. Διπλασίασε τα τέρματα του στο 68′ με γυριστό πλασέ από κοντά του Γκιόκα (σέντρα Ζουλιώτη), ενώ στο 72′ ο Ζαχαριάς σκόραρε ξανά με σουτ απ’ τα πλάγια, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο 75′ αποβλήθηκε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Μανικιώτης του Λήλαντα.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιάννη Αγριόδημου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας/Ιωάννου-Κοντογιαννίδης.

ΑΠΟΒΟΛΗ: 75′ Μανικιώτης.

ΓΚΟΛ: 15′ & 72′ Ζαχαριάς, 68′ Γκιόκας.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Παναγιώτου, Μανικιώτης, Μολές (88′ Μπενέτος), Κουσερής, Τζαφέρος, Παπίλας, Αλεξίου (76′ Ντίντα), Φτούλης (67′ Τσολάκος), Μπαϊμπάκης (88′ Καβούρας), Αναγνώστου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Γεωργίου, Ι.Κ. Τσολάκος (55′ Πάλλης), Ι.Θ. Τσολάκος, Σπυράκης, Τρεπεκλής (46′ Σπανός), Καραχάλιος (46′ Θωμάς, 75′ Τζάβρας), Γκιόκας, Ζαχαριάς, Ζουλιώτης (82′ Χαλιώτης).

πηγή: eviasports.gr