1

Όλυμπος Γυμνού – ΑΟ Χαλκίς (0-1)

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε στο Γυμνό τον Όλυμπο 1-0, για τη 16η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας Εύβοιας.

Οι ‘νερατζούρι’, που εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της Μακρυκάπας στη Δροσιά και έμειναν και πάλι μόνοι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, πήραν τα ‘ηνία’ απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φτάνοντας τελικά στο γκολ που τους χάρισε το ‘τρίποντο’ στο 34ο λεπτό, όταν ο Σπανός -αξιοποιώντας σέντρα του Γκιόκα- με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Προηγούμενα οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με Ζουλιώτη (λίγο άουτ το σουτ του), Μαστροκώστα (απέκρουσε ο Χ. Μωραΐτης) και Σπανό (σουτ που δεν βρήκε στόχο), ενώ λίγο μετά το άνοιγμα του σκορ είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Γκιόκα. Απ’ την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο μέρος ένα σουτ με τον Κοκκάλα, που πέρασε πάνω απ’ την εστία του Βασιλείου. Στην επανάληψη το 0-1 κρατούσε τον Όλυμπο στο παιχνίδι και έτσι σε δύο περιπτώσεις διεκδίκησε την ισοφάριση, με τον Κοκκάλα στο 70′ (λίγο άουτ η τελική του προσπάθεια) και τον Μπασούκο δύο λεπτά μετά (έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε ο Βασιλείου πριν σουτάρει ο αντίπαλος του). Ο ΑΟΧ θα μπορούσε να είχε ‘κλειδώσει’ το ματς στο 75′ με σουτ του Τρεπεκλή που κατέληξε δοκάρι και στο 84′ με σέντρα-σουτ του Τσατσαρώνη, που απέκρουσε με τις γροθιές του ο Χ. Μωραΐτης. Στον πάγκο του ΑΟ Χαλκίς κάθισε ο -συνεργάτης του Δημήτρη Λύκου- Κώστας Χατζέλης, αφού ο τεχνικός ηγέτης των φιλοξενούμενων απουσίαζε για λόγους υγείας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιάρας/Κωνστάντιος-Παππάς.

ΓΚΟΛ: 34′ Σπανός.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Χ. Μωραΐτης, Τριανταφύλλου, Κουσερής (78′ Ρόγκας), Ρουμπής, Τσουμάνης, Θ. Μωραΐτης (88′ Τσούμαρης), Σ. Θανάσι, Τοπάλι, Κοκκάλας, Μπαρώτας, Μπασούκος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κώστας Χατζέλης-Δημήτρης Λύκος): Βασιλείου, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος, Ζουλιώτης, Σπυράκης, Καραχάλιος (55′ Τρεπεκλής), Σπανός (80′ Τσατσαρώνης), Μαστροκώστας (71′ Χαλιώτης), Γκιόκας.

πηγή: eviasports.gr