tam

Ταμυναϊκός – ΑΟ Χαλκίς (2-1)

Ο Ταμυναϊκός κέρδισε τον ΑΟ Χαλκίς 2-1, στο μεγάλο ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας του ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους, με σουτ του Καραχάλιου μέσα απ’ την περιοχή, που πέρασε όμως πάνω απ’ τα δοκάρια, με τον Ταμυναϊκό να ‘απαντά’ με γκολ στο 16′, με τον Ι. Μώρο να τροφοδοτείται από τον Βρέττο και αφού ξεπέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με σουτ έξω απ’ την περιοχή του Βρέττου, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φαλαγγίτης, παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στο 41′ είχαμε φάση και πάλι με πρωταγωνιστές τους δύο παίχτες, με τον Βρέττο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και τον πορτιέρο του ΑΟΧ να την μπλοκάρει στην επαναφορά.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλιβερίου είχε στο 52′ ένα σουτ με τον Ι. Μώρο που πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο 68′ είχαμε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το 2-0 με τον Κοτρογιάννη να πλασάρει άουτ -πάσα από Βρέττο- σε φάση τετ-α-τετ με τον Φαλαγγίτη και ένα λεπτό μετά νέα καλή στιγμή για τον Κοτρογιάννη, με σουτ μέσα απ’ την περιοχή, που επίσης δεν βρήκε στόχο. Ακόμη πιο μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους για δεύτερο γκολ στο 72′, με πέναλτι (το κέρδισε ο Σταματούκος απ’ τον Ι.Κ. Τσολάκο), με τον Φαλαγγίτη όμως να αποκρούει το χτύπημα του Καρατζά, κρατώντας τους ‘νερατζούρι’ μέσα στο παιχνίδι. Τελικά η ομάδα της Χαλκίδας κέρδισε και εκείνη πέναλτι (καταλογίστηκε ‘χέρι’ στον Πιλάτη), στο 77′, το οποίο αξιοποίησε ο Ζουλιώτης, ισοφαρίζοντας 1-1. Την τελευταία ‘λέξη’ όμως στο ντέρμπι την είχε ο Ταμυναϊκός, που τελικά έφτασε στο ‘τρίποντό’, χάρις σε γκολ στο 85′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βρέττου ο Σταματούκος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, βάζοντας ‘φωτιά’ στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΕ!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φώτης/Ιωάννου-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 16′ Ι. Μώρος, 85′ Σταματούκος-77′ Ζουλιώτης.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης): Ζωντός, Δήμου, Πιλάτης, Καρατζάς, Β. Αναστασίου, 14 Μ. Αναστασίου, Βογιατζής, Βρέττος, Σταματούκος (86′ Πέππας), Ι. Μώρος (64′ Μανδράκας), Κοτρογιάννης (80′ Μπράχα).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος, Γεωργίου, Ι.Θ. Τσολάκος, Ζουλιώτης, Σπυράκης (54′ Μαστροκώστας), Καραχάλιος (51′ Λάμπρου), Σπανός (80′ Χαλιώτης), Ζαχαριάς, Γκιόκας (80′ Τρεπεκλής).

πηγή: eviasports.gr